Якщо раніше для з’єднання відрізків кабелів використовувалися чавунні, латунні і свинцеві муфти, монтаж яких викликав деякі труднощі, то на даний момент все частіше стали застосовуватися термоусаджувані пристрої.
Переваги термоусаджуваних муфт:
- Простота монтажу.
- Герметичність і надійність ізоляції з’єднання.
- Стійкість до агресивних факторів навколишнього середовища (їх можна експлуатувати при температурі від -50 до +50 градусів Цельсія).
- Відсутність шкідливих виділень в процесі нагрівання і монтажу.
- Невелика маса.
- Універсальність застосування (одну і ту ж модель муфти можна використовувати для широкого діапазону видів кабелів).
- Забезпечення механічної, електричної і конструктивної цілісності кабелю в місці з’єднання.
- Тривалий термін експлуатації (при дотриманні правил він може становити 30 років).
Принцип роботи
Усадка муфти відбувається завдяки властивостям полімерів, з яких вона виготовлена. Вони можуть розтягуватися при нагріванні і стискатися в процесі охолодження. Після установки на необхідне місце, термоусаджувану муфту нагрівають до температури 120-140 градусів. Для цього використовують спеціальний фен або газовий пальник.
В процесі нагрівання виріб вмощується, набуваючи необхідну форму і щільно охоплюючи елементи кабелю. Це дозволяє отримати герметичне і довговічне з’єднання.
Класифікація
Залежно від сфери застосування такі електротехнічні вироби діляться на кінцеві і сполучні.
Кінцеві муфти бувають:
- зовнішні;
- внутрішні;
- щоглові.
Зовнішні кабельні муфти встановлюються зовні будівель, а внутрішні – в приміщеннях для підключення апаратури. Муфта щоглового типу використовується для з’єднання кабелю з ЛЕП. У свою чергу з’єднувальні муфти бувають відгалужувальними, перехідними і стопорними. Відгалужувальні потрібні в разі створення додаткової відгалуження кабельної лінії. Якщо виникає необхідність у з’єднанні різних за типом кабелів, то використовуються перехідні муфти. Для відрізків кабелів одного типу і розміру застосовують стопорну муфту.
Читайте також: Види і особливості кабельні муфти.
Також класифікація термоусаджуваних муфт здійснюється і за типом ізоляції. Є вироби з пластмасової, гумової та паперовою ізоляцією. Найпростішим і найдешевшим варіантом буде паперова ізоляція з просоченням. Але найбільш надійним все ж вважається ізоляція із зшитого поліетилену або ПВХ.
Читайте також: Сфери застосування кабельних муфт.
Також електротехнічні муфти діляться на види залежно від типу кабельної мережі. Бувають одне, трьох і чотирифазні пристрою. Маркування кабельних муфт вказує на напруження, тип ізоляції і інші важливі характеристики.